Knihovna prvorepubliková aneb když jsme měli druhou největší knihovnu v Československu

8.3.2024

V rámci oslav 100. výročí vzniku Velké Ostravy se ve společenském sále ústřední budovy Knihovny města Ostravy (KMO) v ulici 28. října (u mostu Miloše Sýkory) koná přehlídka starých ročenek, vzácných svazků a dobových dokumentů, spojená s přednáškou knihovníka Bohdana Volejníčka, spojená s přednáškou, nazvanou Knihovna prvorepubliková. Termínem konání je 14. 3. 2024 od 17 hodin.

Návštěvníci se dovědí mnoho zajímavého o rozvoji čtenářské kultury z doby první republiky, založení Knihovny města Ostravy a její roli v prvorepublikové Ostravě i aktivitách ostravských čtenářských spolků. Věděli jste například, že právě ústřední knihovna v Moravské Ostravě se v průběhu roku 1930 stala druhou největší veřejnou knihovnou a čítárnou prvorepublikového Československa?

V průběhu přednášky budou moci zájemci zhlédnout také množství unikátních archivních materiálů fondů Knihovny města Ostravy. Náleží mezi ně například dokument „návrh co dodatek k stanovám nejstarší knihovny čtenářské spolku Beseda v Moravské Ostravě,“ datován 26. července roku 1864. Knihovny tehdy nesly pojmenování kněhovny a pečoval o ně kněhovník. Ostravská knihovna se však může pochlubit také originální přírůstkovou knihou z roku 1921 s první knihou v knihovně (kterou byl Výbor básní Jakuba Ćišinskiho), seznamy knih čtenářských spolků z roku 1904, knižními seznamy fondu knihovny z let 1922–1934, dobovou korespondencí i stovkami původních knih z té doby.

Využijte tohoto tipu na chytrou zábavu pro celou rodinu!

Zpět

Pořadatel

Partneři projektu

Koordinátor