Vernisáž výstavy „100 let Velké Ostravy" ve Vítkovicích

1.2.2024

Slavnostní zahájení putovní výstavy ve Vítkovicích spojené s prohlídkou radnice a kostela. Na akci bude zároveň možnost přispět Římskokatolické farnosti Vítkovice na historického ciferníku. O sbírce naleznete informace zde.

Ve čtvrtek 1. února 2024 proběhne v 16 hodin vernisáž venkovní putovní výstavy 100 let Velké Ostravy na náměstí v Ostravě-Vítkovicích. Na vernisáž naváže komentovaná vycházka kostelem sv. Pavla a přednáška o Vítkovicích v letech 1924–2024.

Panelovou výstavu představí historik Petr Lexa Přendík, které přítomné následně pozve do kostela sv. Pavla, který bude u příležitosti vernisáže mimořádně otevřen veřejnosti. Následně bude akce pokračovat v sále vítkovické radnice, kde se bude konat přednáška „Vítkovice 1924–2024“, jež ve fotografiích a pohlednicích představí sto let vývoje Vítkovic jako součásti města Ostravy. V závěru bude také představen vývoj radniční budovy, která právě v roce 1924 připojením Vítkovic k Ostravě ztratila svůj význam a stala se z ní knihovna.

 Harmonogram akce:

16:00 hod.: uvítání přítomných vedením městského obvodu Ostrava-Vítkovice u výstavy před kostelem sv. Pavla

16:10 hod.: představení putovní výstavy Velké Ostravy

16:30 hod.: prohlídka vítkovického kostela sv. Pavla s průvodcem

17:15 hod.: přednáška Vítkovice 1924–2024 v sále vítkovické radnice

Putovní výstava z dílny Archivu města Ostravy je v průběhu oslav postupně k vidění na Nové radnici a na různých místech 5 městských obvodů, na kterých se rozkládalo 7 zakladatelských obcí Velké Ostravy. Působivou formou dokumentuje přípravy, vznik i následný vývoj Velké Ostravy. Text na informačních panelech doprovází řada fotografií, mapek, grafů a dalších grafických prvků. Návštěvníkovi této zajímavé expozice se tak atraktivní formou dostane mnoha informačních údajů, které mu přiblíží podobu Ostravy (nejen) v období první republiky. 

Odkaz na událost ZDE.

Zpět

Pořadatel

Partneři projektu

Koordinátor