Sedm klíčů Ostravy

Vítáme vás v geolokační hře Sedm klíčů Ostravy, ve které máte za úkol objevit sedm klíčů (indicií), v sedmi ostravských obvodech či částech, které se v roce 1924 staly základy tzv. Velké Ostravy (Mor. Ostrava, Přívoz, Vítkovice, Mariánské Hory, Hrabůvka, Nová Ves a Zábřeh). Vašim prvním krokem je zjistit z textů k jednotlivým sedmi zastavením, o který obvod či část Ostravy se jedná. Následně najít místo, ze kterého byla pořízena přiložená fotografie. V textu jsou nápovědy založeny na víceméně známých historických faktech spojených s danou lokalitou. Pár minut na internetu vám určitě dá jasnou odpověď. Někdy se nápověda skrývá i třeba pod slovem výrazněným kurzívou. Stačí zapojit trošku fantazie. Věříme ale, že mnozí z vás už při pohledu na fotografii okamžitě budou vědět, kde byla pořízena. Pak musíte na místě pořízení fotografie najít místo, kde stál náš fotograf. K tomu stačí trocha prostorové orientace, či si všimnout jistých prvků na fotografii (oken, vchodů, nápisů, stromů). Z vybraného místa se následně rozhlédněte kolem a v okruhu zhruba 10 metrů najít dle nápovědy tabulku s klíčem (indicií). Je velikosti 15x15 cm, na ní je hodnota klíče (indicie), symbol akce Velká Ostrava a QR kód, který vás propojí s historií dané lokality (viz příloha). Takto získané klíče (indicie) následně vložíte do souřadnic, které vám ukážou místo, kde se ukrývá finální poklad. Ten je pro úspěšné hráče přístupný od pondělí do soboty. Jestli máte problém zjistit polohu pokladu podle souřadnic, stáhněte si soubor s informacemi o místě, který se vám otevře po zadání hesla (hodnoty indicií ABCDEFG). V pokladnici vás mimo jiné čeká i speciální bonusové razítko akce Velká Ostrava. Jestli vše projdete najednou, nebo postupně ve chvílích volna, pěšky, nebo na kole, MHD či autem, je jen na vás.

Hra Sedm klíčů Ostravy probíhá od 15.1.2024 do 15.6.2024.

Kontaktní osoba za KMO – Bohdan Volejníček, volejnicek@kmova.cz

 


 

V tomto obvodě se nacházelo od roku 1936 do konce 50. let ostravské letiště. Dnes je to nejlidnatější obvod Ostravy. Objekt je součástí slavné kolonie Vítkovických železáren, která opravdu koresponduje s jubileem Velké Ostravy. Místo najdete určitě rychlostí závodní. Hledejte v okně.

Je to nejznámější průmyslová část Ostravy, kde železo teče ve velkém, už od počátku 19. století. Na fotografii vidíte budovu dívčí a měšťanské školy z roku 1914 (škola je tam i dnes), vedle které stála až do druhé světové války synagoga. Hledaná indicie je na ulici pojmenované po carském generálu, který prohrál bitvu u Slavkova. Hledejte v okně.

Ostravská část, historicky pojmenovaná podle toho, že byla "za břehem" řeky Odry. Dokonce se tu těžil i písek, což určitě ví i obyvatelé zdejšího sídliště. Místo je bývalé šlechtické sídlo, kde se dneska vaří nejen dobré pivo. Hledejte v okně.

Tento ostravský obvod je už dle názvu vesnického rázu, a tak počet obyvatel nedosahuje ani tisícovky. Významný je ale pro Ostravu svou vodárnou, zbudovanou roku 1890. Indicie je u pohostinství otevřeného už roku 1901, v jehož názvu je jméno lapálií od spisovatele Vojtěcha Steklače. A zatímco budete hledat indicii, mohou vaše ratolesti dělat lapálie na nedalekém novém hřišti. Hledejte na úřední desce.

Oblast je bývalá dělnická kolonie, která měla v názvu slovo Koule, Horní i Martinská. Je v části Ostravy, která se kdysi nazývala Čertova Lhota (ulice plná čertů je o pár metrů dále). A nápověda k místu zní: „Jak nouze naučila … housti“. Hledejte v okně.

Do této čtvrti Ostravy přijel první vlak už v květnu roku 1847. Vyobrazený boží stánek byl postaven na památku vlády císaře pána Františka Josefa I. Název náměstí více česky znít snad ani nemůže. Hledejte v okně.

Je to pro mnohé obyvatele ta pravá a jediná Ostrava, „matka naša drogo“. Nachází se zde i radnice s nejvyšší věží v republice, která se stavěla v letech 1925-1930. Indicii najdete v pokladnici vědomostí. Hledejte v okně.

Poklad je na souřadnicích N 49° 50.ABC E 018° 1D.EFG

Pořadatel

Partneři projektu

Koordinátor